Jak można zarazić się ospą?
7

A A A

Ospę wietrzną, powszechnie nazywaną wiatrówką, wywołuje wirus Varicella Zoster, który powoduje również półpaśca. Ospa jest chorobą zakaźną i łatwo się nią zarazić, ale na szczęście przechodzimy ją tylko raz w życiu – potem jesteśmy na nią odporni. Warto jednak wiedzieć, jaką drogą przenosi się wirus Varicella Zoster.

Im wcześniej, tym lepiej

Mówi się, że ospa jest jedną z chorób, które lepiej przebyć w dzieciństwie. Dlaczego? Jak potwierdzają badania, to właśnie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym najłagodniej ją przechodzą. I rzeczywiście aż 95 proc. przypadków zarażenia wirusem odnotowuje się u maluchów i młodzieży.

Proces zarażania się ospą

Ospa jest chorobą zakaźną i przenosi się drogą kropelkową. To znaczy, że jesteśmy na nią narażeni, gdy mamy kontakt z osobą chorą, jego rzeczami, odzieżą lub przebywamy w tym samym pomieszczeniu (stąd pochodzi zresztą nazwa ospa wietrzna – czyli choroba, która przenosi się wraz z prądami powietrza). Jednym słowem, ospą można zarazić się szybko, co z pewnością ma duże znaczenie w przypadku rozprzestrzeniania się jej wśród dzieci, które chodzą do przedszkola i szkoły.

Jak już wspominaliśmy, najczęściej na ospę chorują małe dzieci – średnio w wieku od 2 do 7 lat. Przyjmuje się, że największe ryzyko zarażenia występuje podczas kontaktu z chorym na parę dni przed pojawieniem się u niego wysypki, co nie oznacza oczywiście, że później jesteśmy całkowicie bezpieczni. Prawdopodobieństwo zakażenia istnieje bowiem do czasu zaschnięcia ran i pojawienia się na ich miejscu strupków. Dopiero wtedy uważa się, że chory nie zagraża otoczeniu.

"Ospa party" – skuteczny sposób na chorobę czy chora moda?

Ospa u dorosłych i u kobiet w ciąży

Na ospę mogą zachorować także osoby dorosłe, które nie przechodziły jej w dzieciństwie. Przypomnijmy bowiem, że na wiatrówkę jesteśmy skazani tylko raz w życiu. Wirus Varicella Zoster po całkowitym wyleczeniu przechodzi w stan uśpienia i jest niegroźny do czasu, aż znacznie obniży się nasza odporność. Wtedy uaktywnia się w postaci półpaśca.

Warto także wiedzieć, że o ile w przypadku dzieci wiatrówka ma raczej łagodny przebieg, dorośli zdecydowanie gorzej ją znoszą. Atak wirusa trudniej przechodzą także kobiety w ciąży. Zarażenie się nim w pierwszym trymestrze może spowodować zakażenie płodu, a co więcej narazić je na wady wrodzone (osłabienia mięśni i kości, uszkodzenie słuchu i wzroku). Badania dowodzą także, że charakterystyczne przy ospie jasnoczerwone plamy mogą pozostawić ślady na delikatnej skórze dziecka. Ryzyko takiej sytuacji szacuje się nawet na 26 procent.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

  1. Re: Jak można zarazić się ospą? tomek

    mam 39lat nie chorowałem na ospę tydzień temu byłem u lekarza gdzie na korytarzu biegało dziecko chore na ospę czy ja mogłem się w ten sposób zarazić????

    Odpowiedz